Dinamo București a câștigat derby-ul cu Steaua cu scorul de 3 - 1

Dinamo București a câștigat derby-ul cu Steaua din etapa a 18-a a campionatului României! Câinii roșii s-au impus pe teren propriu cu scorul de 3-1.

După o primă repriză fără goluri, Dinamo a reușit să deschidă scorul în minutul 56 după ce Varela a marcat în propria poartă.

Gazdele și-au majorat avantajul peste 12 minute prin Palic, care a trimis balonul în plasă cu un șut de la 17 metri.

Dinamo nu s-a oprit aici și a marcat și al treilea gol.

În minutul 84, Gavrilă a centrat, iar Gnohere a reluat imparabil din mijlocul careului.

Steaua a înscris golul de onoare în minutul 2 al prelungirilor prin Nicolae Stanciu. Dinamo a învins rivala Steaua după o pauză de patru ani și jumătate.

După meci, directorul sportiv al Stelei, Mirel Rădoi a părăsit terenul arătând un gest obscen spectatorilor de la tribuna a doua, care i-au cerut demisia la finalul partidei.