Şi-a asigurat primul titlu din carieră. Cine este noul campion mondial la NASCAR

Kyle Busch este noul campion mondial la NASCAR! Americanul şi-a asigurat primul titlu din carieră după ce s-a impus în ultima etapă a sezonului.

Kyle Busch a câştigat dramatic titlul mondial în NASCAR după ce s-a impus în ultima etapă, desfăşurată pe circuitul Homestead din Miami.

Pilotul american a început slab, iar la jumătatea cursei era pe locul trei. Cu trei tururi înainte de final, Busch a ajuns pe prima poziţie, reuşind să-l depăşească pe Kevin Harvick, câştigând astfel primul său titlu mondial din carieră. Brad Keselowski s-a clasat pe locul trei în cursa din Miami.

Ultima etapă a sezonului a oferit şi un accident spectaculos, în care au fost implicați Clint Bowyer, Dale Earnhardt şi Martin Truex.

Legendarul Jeff Gordon s-a clasat pe locul şase în ultima sa cursă din carieră. Acest rezultat i-a permis să ocupe locul trei în clasamentul general al sezonului. Pilotul american anunţase anterior că se va retrage din activitate la finalul acestui an.

Cursa din Miami a fost urmărită din tribune și de campionul mondial la Formula 1, Lewis Hamilton.

În 2015, în Campionatul Mondial de NASCAR au avut loc 33 de curse, în care au participat 76 de piloţi.