024 февраля 2015

**VIDEO** Napoli - Sassuolo 2-0. Trupa lui Rafa Benitez amenință poziția ocupată de AS Roma

Napoli a învins cu 2-0 pe Sassuolo și s-a apropiat la trei puncte de locul doi ocupat de AS Roma. Trupa lui Rafa Benitez a fost periculoasă după 20 de minute când Hamsik i-a dat emoții portarului Consigli. Oaspeții au replicat prin Berardi (29).

Tot Sassuolo putea deschide scorul în a doua repriză după o acțiune spectaculoasă, însă același Berardi a ratat o bună ocazie (54). Napoli a reușit însă să înscrie după o oră de joc. Hamsik l-a servit pe Zapata, iar columbianul le-a adus pe gazde în avantaj.

În absența lui Higuain, suspendat, Zapata s-a remarcat și în minutul 70 când i-a întors serviciul lui Hamsik și slovacul a majorat diferența. Apoi, Napoli a rămas în 10, odată cu eliminarea lui Mertens, care a văzut cartonașul roșu la numai 5 minute de la intrarea pe teren (72).

Sassuolo a încercat să relanseze partida, dar Andujar a intervenit excepțional (77), în timp ce Callejon putea înscrie pentru 3-0 pe final (87).

Napoli - Sassuolo 2-0
Au marcat: D. Zapata 61, Hamsik 70