&SONDAJ Cinci faze extrem de controversate la El Clasico! Real reclamă două penalty-uri neacordate

**VIDEO&SONDAJ** Cinci faze extrem de controversate la El Clasico! Real reclamă două penalty-uri neacordate

Cu șapte goluri, trei penalty-uri, un cartonaș roșu și alte zece ocazii mari, derby-ul dintre Real Madrid și Barcelona care a avut loc duminică seară a fost unul dintre cele mai frumoase “El Clasico” din istorie (REZUMAT VIDEO AICI).

Catalanii s-au impus cu 4-3, dar la finalul meciului mai multe voci dinspre Real au acuzat în termeni duri arbitrajul “centralului” Undiano Mallenco. Echipa lui Carlo Ancelotti a reclamat neacordarea a două lovituri de la 11 metri, contestând totodată decizia prin care oaspeții au primit un penalty după intervenția lui Ramos la Neymar, în urma căreia fundașul a primit și cartonașul roșu.

De partea cealaltă, și Barcelona ar fi putut primi încă un penalty, în timp ce faultul care a dus la lovitura de la 11 metri din care gazdele s-au dus la 3-2 s-a petrecut în afara careului.

FAZE CONTROVERSATE

Minutul 18: Neymar are o acțiune pe partea dreaptă, intră în careu, iar când încearcă să-și facă mingea în centru este faultat de Pepe. Jocul este lăsat să continue

Minutul 27: Cristiano Ronaldo execută o lovitură liberă din afara careului. Aflat în zid, Pique este lovit de balon în mâna stângă depărtată de corp, mingea ducându-se apoi în mâna lui Fabregas, care a încercat să-și ferească fața! Jocul curge mai departe

Minutul 54: Cristiano Ronaldo obține un penalty după un fault asupra sa făcut de Dani Alves. Potrivit reluărilor TV, intervenția a avut loc însă în afara careului

Minutul 64: La limita ofsaidului, Neymar este agățat din spate de Ramos, iar decizia centralului este penalty și eliminare pentru fundașul madrilenilor

Minutul 77: Bale preia o minge în marginea careului, dar apoi este lovit în piciorul stâng cu putere de Pique, căzând la pământ. Jocul este lăsat mai departe