Record în fotbalul moldovenesc. Sheriff Tiraspol a obținut Cupa Moldovei pentru a opta oară

Sheriff Tiraspol este noua câștigătoare a Cupei Moldovei. Echipa pregătită de către Zoran Zekic a cucerit pentru a opta oară în istorie trofeul, după ce a învins în finală Dacia cu scorul de 3-2.

Bulgarul Ismail Isa a fost eroul tiraspolenilor în partida jucată pe stadionul Zimbrul. Acesta a marcat golul victoriei pentru Sheriff în minutul 110.

La finalul celor două reprize regulamentare, rezultatul pe tabelă a fost egal, 2-2. Potiguar a deschis scorul în minutul 9, iar Maxim Iurcu a dublat avantajul "galben-negrilor" în debutul reprizei secunde.

Cociuc a redus din diferență în minutul 66, iar Petru Leucă a marcat golul egalizator al Daciei în minutul 95.

În reprizele suplimentare, "lupii-galbeni" au evoluat în inferioritate numerică, după ce Barahoev a fost eliminat.

Dacia rămâne astfel fără nicio Cupă a Moldovei câștigată, în timp ce pentru Sheriff aceasta este a opta Cupă, un record absolut în fotbalul moldovenesc.