România- Ungaria 20-24. Tricolorele au rămas fără victorie la Europeanul U19

**VIDEO** România- Ungaria 20-24. Tricolorele au rămas fără victorie la Europeanul U19

Naţionala feminină de handbal a României a rămas fără victorie la Campionatul European under 19. Fetele lui Aurelian Roşca, medaliate cu aur anul trecut la Mondiale, au cedat în faţa Ungariei şi au ratat şansa de a se bate pentru medalii la turneul final de la Valencia.

După un început echilibrat, în care cele două echipe s-au succedat la conducere, handbalistele maghiare au preluat controlul şi au intrat la pauză în avantaj, 13-10.

"Tricolorele" au alergat după egalare în repriza secundă şi s-au apropiat la numai un gol de adversare, graţie reuşitei Cristinei Laslo, 15-16. Ungaria a revenit însă rapid şi a câştigat, în final, cu 24-20.

"A fost un meci interesant. A fost extrem de strâns în cea mai mare parte, dar în momentele importante am comis greşeli mari", a declarat selecţionerul Aurelian Roşca.

Cu 5 goluri, Lorena Ostase, cel mai bun pivot la Mondialul din 2014, a fost MVP-ul României la meciul cu Ungaria. "Nu am cuvinte. Suntem extrem de triste", a declarat sportiva.

În ultimul meci din grupa C, România va înfrunta liderul Suedia, duminică, de la ora 18:00.