026 февраля 2015

**VIDEO** Fredy Guarin a spart gheaţa în acest sezon, în Europa. Execuţie perfectă a columbianului

Internazionale Milano s-a calificat în optimile Europa League. După egalul din manşa tur a şaisprezecimilor cu Celtic (3-3), gruparea de pe "Giuseppe Meazza" s-a impus, în Italia, cu 1-0, în retur. Singurul gol al partidei i-a aparţinut lui Fredy Guarian.

În minutul 88, columbianul de 28 de ani a primit o minge în jumătatea de teren a scoţienilor, a înaintat şi a şutat de la 25 de metri. Execuţia interistului a fost fără cusur, balonul oprindu-se în plasa porţii oaspeţilor, fază la care portarul Gordon a plonjat în zadar.

A fost primul gol al mijlocaşului echipei de pe locul 8 din Serie A în acest sezon de Europa League, în care a trimis 16 şuturi spre poarta adversarilor, în 6 partide disputate pentru milanezi.

Celtic a jucat în inferioritate numerică mai mult de o repriză, după ce Van Dijk a primit două cartonaşe galbene în numai zece minute.