Moldova a cucerit a doua medalie la Jocurile Olimpice de la Nanjing. Cui îi aparţine performanţa

026 августа 2014

A doua medalie pentru Moldova la Jocurile Olimpice pentru tineret de la Nanjing. Portdrapelul lotului olimpic, Tatiana Doncilă a cucerit medalia de bronz la lupte feminine, în categoria de 46 de kilograme.

În calificări, Doncilă a obţinut o victorie şi a pierdut o luptă şi astfel a ratat accederea în finală. În confruntarea pentru locul trei, moldoveanca s-a impus cu scorul 3-1 în faţa sportivei din Venezuela, Adrianny Castillo.

Anterior, ucraineanul naturalizat Serghei Tarnovschi a cucerit medalia de aur la caiac-canoe sprint. Moldova este reprezentată la Jocurile Olimpice de la Nanjing de 11 sportivi, în şase probe. Toate competiţiile se vor încheia miercuri.