Steaua Bucureşti a fost eliminată din Liga Campionilor de bulgarii de la Ludogoreţ

028 августа 2014

Steaua Bucureşti a fost eliminată dramatic din Liga Campionilor. După ce s-au impus în meciul tur al play-off-ului cu 1-0 în faţa lui Ludogoreţ, steliştii au fost la un pas de calificare.

Bulgarii au reuşit însă să marcheze golul de care aveau nevoie în ultimul minut din timpul regulamentar prin Wanderson şi au egalat astfel scorul la general. S-a ajuns în prelungiri, unde nici una dintre echipe nu a reuşit să marcheze.

Ludogoreţ s-a impus la penlatyiuri, scor 6-5. Marcatorul singurul gol din retur, Wanderson a ratat pentru gazde, în timp ce la Steaua, şuturile lui Pârvulescu şi Râpă au fost apărate cu succes de fundaşul lui Ludogoreţ, românul Cosmin Moţi care a intrat în poartă la ultima fază de joc, forțat de împrejurări, după ce portarul Stoyanov a fost eliminat direct pentru un fault din postura de ultim apărător.