CSU Ploiești - Valencia 84-100. Prahovenii nu au repetat surpriza din tur

**VIDEO** CSU Ploiești - Valencia 84-100. Prahovenii nu au repetat surpriza din tur

Campioana României a încercat să repete prestația senzațională de acum o săptămână, atunci când s-a impus în deplasare, contra Valenciei, în grupele Euro Cup.

Spaniolii au venit însă la Ploiești deciși să evite o nouă surpriză: Valencia a reușit primul coș al partidei și a încheiat în avantaj, primul sfert.
Cea mai spectaculoasă fază i-a aparținut însă lui Runkauskas.

Lituanianul a fost și cel mai bun marcator al partidei, cu 25 de puncte, în timp ce din tabăra oaspeților Romain Sato a semnat 19 puncte și 7 recuperări.

La intrarea în pauza mare, oaspeții aveau 12 puncte avans, iar CSU nu a reușit să se apropie de iberici, care au venit cu un nou antrenor, Carles Duran. Cooper a făcut și el spectacol, după ce l-a blocat pe Loncar.

S-a terminat 100-84 în favoarea Valenciei, care a reușit a doua victorie în patru meciuri. CSU Ploiești este ultima în grupă, cu un singur succes, dar păstrează șanse de calificare în optimile competiției.