MECI SENZAŢIONAL! Real Madrid este noua câştigătoare a Ligii Campionilor

Real Madrid este noua câştigătoare a Ligii Campionilor!
Formaţia antrenată de Zinedine Zidane a cucerit trofeul după ce a învins Atletico Madrid în finala de la Milano. Soarta meciului a fost decisă în urma loviturilor de departajare, după ce timp de 120 de minute scorul era de 1-1.
Real Madrid a început mai bine finala cu Atletico Madrid şi a deschis scorul în minutul 15, prin căpitanul Sergio Ramos.
Atletico a forţat egalarea în repriza secundă. Imediat după pauză gruparea lui Diego Simeone a obţinut un penalty după ce Fernando Torres a fost faultat de Pepe. Griezmann a ratat însă lovitura de la 11 metri, șutând în transversală.
Atletico a reuşit totuşi să egaleze în minutul 79 prin Yannick Ferreira Carrasco.
În cele două reprize de prelungiri, Real şi Atletico nu au mai marcat, iar câştigătoarea Ligii Campionilor s-a decis la loviturile de departajare. La penalty-uri, Juanfran a ratat pentru Atletico, iar Cristiano Ronaldo a adus trofeul echipei sale după ce a reuşit să înscrie pentru 5-3.
Real Madrid a câştigat pentru a 11-a oară Liga Campionilor, record absolut în istoria competiţiei.