Leicester City a fost eliminată din Premier League

016 октября 2016
Campioana Angliei, Leicester City, nu se regăseşte în acest sezon în Premier League. Formaţia pregătită de Claudio Ranieri a suferit a patra înfrângere în campionat. De această dată, Leicester a fost umilită de Chelsea Londra cu scorul de 3-0.
"Aristocraţii" au deschis scorul după numai şapte minute, prin atacantul spaniol Diego Costa. Acesta a fructificat o pasa excelentă a sârbului Nemanja Matic. Formaţia antrenată de Antonio Conte şi-a dublat avantajul în minutul 33 prin golul marcat de Eden Hazard.
Mijlocaşul Victor Moses a stabilit rezultatul final, 3-0, cu nouă minute înainte de finalul partidei.
Cu 4 înfrângeri în 8 etape Leicester City este la moment abia pe locul 13. Mai mult, "vulpile" nu au mai obţinut o victorie în campionat de o lună de zile.
De partea cealaltă, cu 16 puncte la activ, Chelsea a urcat pe locul cinci în Premier League.