Ronaldinho a marcat primul gol în Mexic și a sărbătorit dansând samba

022 сентября 2014

**VIDEO** Ronaldinho a marcat primul gol în Mexic și a sărbătorit dansând samba

Brazilianul Ronaldinho a "spart gheața" la Queretaro, marcând primul gol pentru noua sa echipă.

Fostul Balon de Aur a punctat din penalty și a contribuit la victoria lui Queretaro în fața lui Chivas Guadalajara, fosta echipă a lui Javier "Chicharito" Hernandez. Mijlocașul sud-american a deschis scorul în minutul 6, iar formația sa a câștigat, în cele din urmă, cu 4-1. Celelalte goluri ale lui Queretaro au fost marcate de Camilo Sanvezzo (70), Willian (76) și Arce (90+4), în timp ce pentru gazde a punctat Giovani Hernandez (85). Chivas a jucat în 10 oameni încă din minutul 4, când Carlos Salcido a fost eliminat direct după ce a comis în propriul careu hențul care a provocat lovitura de la 11 metri care a fost transformată brazilian.

Reușita lui Ronaldinho (34 de ani) vine la mai puțin de o săptămână de la meciul de debut pentru Queretaro, în care a ratat un penalty în fața lui Tigres, în Cupa Mexicului (VIDEO și DETALII AICI).

33 de goluri în 97 de selecții are Ronaldinho în echipa națională a Braziliei, alături de care a fost campion mondial în 2002.