Nagl a câştigat a 13-a etapă a Campionatului Mondial de Motocross

025 июля 2016

Maximilian Nagl a câştigat a 13-a etapă a Campionatului Mondial de Motocross în clasa MXGP. Neamţul s-a impus în ambele manşe ale etapei din Cehia. Nagl a câştigat o luptă strânsă cu slovenul Tim Gajser, pe care l-a întrecut cu doar 4 sutimi de secundă. Pe locul 3 s-a clasat deţinătorul titlului din sezonul trecut, francezul Romain Febvre.
"Cheia succesului a fost startul bun. În momentul când Tim Gajser a condus, am pus presiune pe el şi am aşteptat greşeala sa, ceea ce s-a și întâmplat. Am reuşit să-l depășesc, dar el a încercat să revină, a luptat cu mine până la urmă. Cred că, pe final, adversarul meu era obosit", a menţionat Nagl.
După cursa din Cehia slovenul Gajser rămâne lider al clasamentului general, cu un avantaj de 109 puncte faţă de italianul Antonio Cairoli. Maximilian Nagl se află pe poziţia a treia.
Următoarea etapă a Campionatului Mondial de Motocross, clasa MXGP, va avea loc în Belgia, la data de 31 iulie.