Meci nebun la Turneul Campioanelor din Singapore! Karolina Pliskova a învins-o pe Garbine Muguruza

025 октября 2016
Meci nebun la Turneul Campioanelor din Singapore! Karolina Pliskova a învins-o pe Garbine Muguruza cu 6-2 6-7 7-5 după o partidă care a durat două ore și 30 de minute.
În setul decisiv Pliskova a fost condusă cu 0-4, apoi cu 2-5, însă a reușit să revină, câștigând cinci game-uri consecutive și obținând prima victorie în Grupa Albă.
În ceălalt meci al grupei, Svetlana Kuzențova a învins-o pe câșigătoarea de anul trecut a turneului, Agnieszka Radwanska. Rusoaica s-a impus în primul set cu 7-5, însă l-a pierdut pe cel de-al doilea cu 1-6. În decisiv, Kuznețova a reușit să salveze o minge de meci și în final a câștigat cu 7-5.
Svetlana Kuznețova a reușit să uimească nu doar prin victoria dramatică obținută în fața jucătoarei poloneze. Ea a făcut un gest ciudat în timpul unei pauze dintre game-uri. Kuznețova, aflată pe scaun, a luat o foarfecă și și-a tăiat o șuviță de păr.
În următoarea etapă a Grupei Albe, Kuznețova se va duela cu Pliskova, iar Radwanska se va confrunta cu Muguruza.