026 февраля 2015

**VIDEO** Beşiktaş putea tranşa calificarea în finalul primelor 90 de minute. Ocazie uriaşă pentru Demba Ba

VIDEO. Beşiktaş - Liverpool 1-0. Turcii s-au calificat dramatic în optimile Europa League, după executarea penalty-urilor (5-4), dar puteau da lovitura de graţie în finalul timpului regulamentar.

În al doilea minut de prelungire, trupa condusă de Slaven Bilic a obţinut un corner, în urma căruia mingea a ajuns la Demba Ba, în careul de şase metri. Fostul atacant al lui Chelsea a trimis puternic în transversală, după care englezii au îndepărtat pericolul.

La penalty-uri, Beşitkaş s-a impus cu 5-4, singura ratare fiind şi ultima. Lovren a trimis peste poarta lui Cenk Gonen şi Liverpool a fost pentru prima dată eliminată din Europa la loviturile de departajare.