Murray, eliminat de un puști de 18 ani la turneul din Dubai

026 февраля 2015

Tânărul croat Borna Cioric a devenit spaima tenismanilor de top! După ce anul trecut a reuşit să-l elimine pe Rafael Nadal în sferturi la Basel, Cioric l-a învins în aceeaşi fază a competiţiei de la Dubai pe Andy Murray.

Borna Coric, care ocupă locul 84 în clasamentul mondial, a produs surpriza la turneul ATP de la Dubai.

Tenismanul croat l-a eliminat în sferturile de finală pe britanicul Andy Murray, favoritul numărul trei al competiţiei. Coric, în vârstă de doar 18 ani, s-a impus în faţa experimentatului britanic în două seturi cu scorul de 6-1 6-3.

Murray a pierdut meciul în mai puțin de o oră și jumătate, după ce a comis nu mai puțin de 55 de erori neforțate, spre deosebire de cele 21 ale lui Coric.

Nu este pentru prima dată când Coric a reuşit să elimine dintr-o competiţie un tenisman de top. În 2014, croatul l-a învins în sferturile turneului de la Basel pe spaniolul Rafael Nadal.

Borna Coric este cel mai tânăr jucător din Top 100 al clasamentului ATP, iar în 2013 a câștigat US Open la juniori.