Fiorentina - Cagliari 1-3. Dublă pentru Duje Cop, în surpriza de la Florența

026 апреля 2015

**VIDEO** Fiorentina - Cagliari 1-3. Dublă pentru Duje Cop, în surpriza de la Florența

Surpriza la Florența! Aflată la un pas de retrogradare, Cagliari a câștigat cu 3-1 pe terenul Fiorentinei, care a călcat greșit în lupta pentru ultimul loc de Europa.

Cu Tătărușanu rezervă, Fiorentina a făcut un meci slab pe Artemio Franchi, împotriva lui Cagliari. Într-o situație disperată, în zona retrogradării, sarzii au început excelent prima partidă din mandatul noului antrenor, Gianluca Festa. În minutul 7, Duje Cop a deschis scorul pentru oaspeți. Acelasi Cop a trecut pe lângă un nou gol, dar a ratat singur cu Neto (19).

Atacantul croat și-a luat revanșa la un sfert de oră după pauză, când și-a trecut în cont cea de-a doua reușită a meciului. Cop a fost aproape de hattrick, însă a ratat cu poarta goală, la o fază în care Neto parase șutul lui Farias (64). Cu un sfert de oră înainte de final, toscanii au redus din handicap - Gilardino a marcat unicul gol al Fiorentinei. Meciul s-a încheiat însă 3-1 pentru Cagliari - Farias a stabilit scorul final în prelungiri.

Cu 6 etape înainte de final, sarzii sunt pe locul 18, la 7 puncte de salvarea de la retrogradare.