031 октября 2014

**VIDEO** Pjanic putea oferi assist-ul anului în Roma - Cesena. A bătut recordul de pase în acest sezon!

AS Roma a câștigat cu 2-0 contra Cesenei în etapa intermediară din această săptămână. Chiar dacă nu s-a regăsit pe lista marcatorilor, Miralem Pjanic a fost unul dintre cei mai buni oameni de pe teren, stabilind și noul record de pase corecte într-un singur meci de Serie A, în acest sezon.

În minutul 30, Pjanic (24 de ani) a "inventat" o pasă de circa 30 de metri, care a scos din joc nu mai puțin de 8 adversari, deschizându-l în careul advers pe Mattia Destro, plecat de la limita offside-ului. Italianul nu a reușit să profite de ceea ce ar fi devenit assist-ul anului, cel puțin în Serie A, șutul său la colțul lung fiind scos cu piciorul de portarul oaspeților.

Pasa de senzație din minutul 30 nu a fost singura pentru mijlocașul bosniac. 135 de pase corecte a reușit Pjanic pe parcursul celor 90 de minute, un record pentru acest sezon de Serie A. Este și un record personal în cariera mijlocașului în vârstă de 24 de ani.