Anglia salvată de Wayne Rooney

Echipa Angliei s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European, după ce a învins cu 1-0, selecţionata Ucrainei.

Singurul gol a fost marcat de Wayne Rooney, în minutul 48. El s-a aflat la primul meci la EURO 2012, după ce a fost suspendat trei partide după o eliminare în preliminarii.

Şi Ucraina a avut un gol valabil, marcat în a doua repriză de Marko Devic, însă arbitrul Viktor Kassai nu a acordat reuşita gazdelor, care părăsesc dezamăgite competiţia. Atât Anglia, cât şi Ucraina sunt adversarele Moldovei în preliminariile campionatului mondial din 2014.

Într-o altă partidă jucată aseară, Franţa a suferit prima înfrângere de la turneul final, scor 0-2 cu Suedia, însă s-a calificat în sferturi de pe poziţia secundă în grupa D. Golurile scandinavilor au fost marcate de Ibrahimovic şi Larsson.

În sferturile de finală, Anglia va întâlni Italia, iar Franţa va juca împotriva Spaniei.