Olimpia a obţinut a treia victorie consecutivă în Divizia Naţională

Olimpia Bălţi a obţinut a treia victorie categotică în cadrul etapei a 22-a din Divizia Naţională la fotbal.

Elevii lui Nicolae Bunea au înregistrat al treilea succes consecutiv după ce au dispus cu 4-0 de CSCA-Rapid. Toate golurile bălţenilor au fost înscrise de stranieri. Babatunde Adjibula în minutele 49 şi 87, Artem Kozlov în minutul 56 şi Jean Bouli au adus Olimpiei trei puncte în acest meci. După acest meci Olimpia a rămas pe locul 6 cu 27 de puncte, iar CSCA-Rapid este pe poziţia a 9-a cu 20 de puncte.

Liderele Diviziei Naţionale Sheriff şi Dacia au obţinut victorii confortabile în această rundă. Dacia a trecut cu 3-1 de Academia UTM. Lupii galbeni au început furibund meciul şi au deschis scorul prin Vasiliy Pavlov în minutul 3. Oaspeţii au egalt prin Aleksey Lyubushkin cu un şut superb de la aproape 30 de metri. Eugen Matiughin nu a avut nici o şansă la acea fază. Pavlov a ratat 5 ocazii rarisime de gol, şi i-a exasperat pe daci cu ratările sale. Totuşi atacantul rus s-a răzbunat şi a înscris în minutul 69, după ce Berbinschi şi-a dat autogol.

Prima clasată Sheriff a făcut spectacol în duelul cu Nistru Otaci. Tiraspolenii au câştigat cu 4-0 după reuşitele lui Darwin Rios care a semnat o dublă, Benjamin Balima şi autogolul lui Cucereanco.

Zimbru Chişinău a deschis etapa a 22-a din Divizia Naţională la fotbal cu o victorie categorică. Galben-verzii au trecut cu 3-0 în deplasare de Sfîntul Gheorghe Suruceni. Golgheterul Oleg Molla şi-a trecut în cont o dublă în minutele 23 şi 38 din penalty. Ultima reuşită a echipei antrenate de Serghei Stroenco i-a aparţinut lui Daniil Nikolaev noua achiziţie a zimbrilor.

Tot în această etapă Iskra-Stal a învins pe FC Tiraspol cu 3-1, iar Milsami a dispus cu acelaşi scor de FC Costuleni.

După 22 de etape, Sheriff este lider cu 56 de puncte, urmată de Dacia cu 54 de puncte. Pe locul 3 este Zimbru cu 39 de puncte.

Sfîntul Gheorghe - Zimbru 0-3 (0-2)

Goluri: Molla, 23 - 0-1, Molla, 28 - 0-2 (pen), Nikolaev, 69 - 0-3.

Dacia - Academia UTM 3-1 (1-1)

Goluri: Pavlov, 3 - 1-0, Lyubushkin, 21 - 1-1, Berbinschi, 66 (aut) - 2-1, Pavlov, 69 - 3-1.

Olimpia - CSCA-Rapid 4-0 (0-0)

Goluri: Adjibula, 49 - 1-0, Kozlov, 56 - 2-0, Bouli, 63 - 30, Adjibula, 87 - 4-0.

Iskra-Stal - FC Tiraspol 3-1 (1-1)

Goluri: Novicov, 4 - 1-0, Vic.Bulat, 33 (pen) - 1-1, Kilikevych, 54 - 2-1, Gavrilenko 89 - 3-1.

FC Costuleni - Milsami 1-3 (0-2)

Goluri: Rassulov, 41 - 0-1, Traore 44 - 0-2, Grigoruţă, 48 - 0-3, Gonţa, 62 - 1-3.

Sheriff - Nistru 4-0 (2-0)

Goluri: Rios, 8 - 1-0, Rios, 31 - 2-0, Cucerenco, 52 (aut) - 3-0, Balima, 59 - 4-0.

Interesant este faptul că în 5 din cele 6 partide au fost marcate cel puţin câte 4 goluri într-un meci.