**VIDEO** HC Zalău - Corona Brașov 23-19. Echipa lui Tadici, cu un pas în semifinalele Ligii Naționale

HC Zalău a reuşit prima victorie în sferturile Ligii Naţionale de handbal feminin. Echipa antrenată de Gheorghe Tadici s-a impus cu 23-19 în faţa vicecampioanei de anul trecut, Corona Braşov. Zalăul mai are nevoie de un succes pentru a ajunge în semifinale.

Jucătoarele antrenate de Gheorghe Tadici au avut însă un start de meci slab pe teren propriu, în fața Coronei Brașov. Vicecampioana a condus cu 3-0, iar gazdele au marcat prima oară abia în minutul 9. Echipa pregătită de Bogdan Burcea n-a reușit să înscrie apoi timp de 11 minute, și Zalăul s-a distanțat la 6 goluri. Diferența s-a redus până la pauză, 12-9 pentru gazde.

Evoluția de senzație a Claudiei Constantinescu, marcatoare a 9 goluri, a purtat-o spre victorie pe HC Zalău. Jucătoarele lui Tadici s-au impus cu 23-19 și mai au nevoie de o victorie pentru a ajunge în careul de ași.

Următoarele două meciuri sunt programate pe terenul Coronei. Primul va fi ÎN DIRECT pe Digi Sport 3, marți, de la 19:30.