Spezia-Salernitana 2-0. Gazdele s-au calificat în optimile Cupei Italiei, unde vor întâlni Roma

01 декабря 2015

**Spezia-Salernitana 2-0.** Gazdele s-au calificat în optimile Cupei Italiei, unde vor întâlni Roma

Spezia a învins-o cu 2-0 pe Salernitana și s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Italiei, unde o va întâlni pe AS Roma.

Scorul a fost deschis în minutul 13, de Emanuele Calaio, care a plecat dintr-o poziție de ofsaid nesemnalizată de arbitri.

Singura ocazie pentru Salernitana din prima repriză a venit în minutul 25, însă Coda a trimis în portarul Chichizola.

Cu fostul jucător al CFR-ului, Felice Piccolo, pe bancă toată partida, Spezia a făcut 2-0 în minutul 33 prin fundașul spaniol Sergio Postigo.

În minutul 68, autorul primului gol, Calaio, a fost eliminat pentru al doilea galben. Titular la Salernitana, Denilson Gabionetta, coleg cu Piccolo la CFR Cluj, a trimis în minutul 85 puțin pe lângă poartă din lovitură liberă.

Salernitana a terminat și ea în zece partida, după eliminarea lui Eusepi din prelungiri.

Spezia bate cu 2-0 și se pregătește de confruntarea cu AS Roma, din optimi.

ECHIPELE

Spezia: Chichizola - Terzi, Migliore, Valentini, Sergio Postigo, Brezovec, Canadija (Acampora, 83), Ciurria (Tamas, 77), Catellani (Nene, 79), Situm
Antrenor: Domenico Di Carlo

Salernitana: Terracciano - Rossi, Lanzaro, Colombo, Empereur, Moro (Perrulli, 71), Gabionetta, Bovo, Sciaudone (Odjer, 59), Milinkovic (Eusepi, 46), Coda
Antrenor: Vincenzo Torrente