SURPRIZE ÎN HNL: Washington Capitals a fost învinsă de codaşa Columbus Blue Jakets

Surpriză în liga profesionistă nord-americană de hochei. Liderul Conferinţei de Est, echipa Washington Capitals, a fost învinsă cu 5-4 de codaşa Columbus Blue Jakets.

Washington Capitals continuă evoluția slabă din acest an. Liderul Conferinţei de Est din NHL a pierdut al doilea meci consecutiv în 2016. Capitals a fost învinsă surprinzător în deplasare de codaşa conferinţei, Columbus Blue Jackets.

Washington Capitals a scăpat printre degete victoria. Echipa din capitala Statelor Unite a condus cu 4-3, însă a fost egalată cu doar un minut înainte de încheierea timpului regulamentar al partidei.

În prelungiri nu s-a marcat, astfel că echipa învingătoare s-a stabilit la loviturile de departajare.

Eroul partidei a fost portarul lui Columbus Blue Jackets, Anton Forsberg. Suedezul a apărat două lovituri şi echipa sa a învins cu scorul final de 5-4.

În pofida eşecului, Washington Capitals a rămas pe primul loc în Conferinţa de Est.

Cel mai bine plătit hocheist din lume, Sidney Crosby, şi-a demonstrat din nou valoarea. Căpitanul echipei Pittsburgh Penguins, care a câştigat în anul trecut 16 milioane de dolari, a marcat 2 goluri în partida cu New York Islanders.

”Pinguinii” s-au impus la final cu 5-2 şi se află pe poziţia a 9-a în Conferinţa de Est.