Barcelona-Real Madrid 85-80. Catalanii s-au impus și în Clasicul Euroligii

**Barcelona-Real Madrid 85-80.** Catalanii s-au impus și în Clasicul Euroligii

Barcelona a învins Real Madrid și în Clasicul Euroligii. Calificate deja în Final Four, dar aflate în disputa directă pentru primul loc al grupei E, cele două rivale nu s-au menajat deloc în primele două sferturi ale întâlnirii din Palau Blaugrana.

Madrilenii au câștigat primele zece minute cu 25-17, dar catalanii s-au revanșat în actul secund și au anulat avantajul oaspeților. Spre bucuria celor aproape opt mii de fani, la pauză s-a intrat la egalitate, 41-41.

În a doua jumătate a jocului, Barcelona și-a reglat tirul. Hezonja, cu cinci aruncări din afara liniei și Oleson, cu patru, au fost cei mai buni marcatori ai gazdelor.

Rudy Fernandez a înscris pentru Real 20 de puncte, în timp ce Rodriguez a contribuit și el cu 17. Nu a fost, însă, suficient pentru victoria madrilenilor, învinși cu 85-80.