**VIDEO** Isner s-a calificat pentru prima oară în semifinale, la Miami, după ce l-a eliminat pe Nishikori

Surpriză în sferturile de finală de la Masters-ul de la Miami! John Isner l-a eliminat pe al patrulea favorit, Kei Nishikori, pe care l-a învins cu 6-4, 6-3, şi s-a calificat, în premieră, în penultimul act al turneului din Florida.

Începutul a fost echilibrat, iar fiecare jucător şi-a adjudecat serviciul. Americanul, cap de serie numărul 22, a dat lovitura însă în game-ul 10, când a reuşit break-ul şi a închis setul cu 6-4, după 34 de minute de joc.

Reprezentantul gazdelor şi-a continuat jocul bun şi în actul secund, în care a reuşit să câştige pe serviciul adversarului încă din game-ul doi. A fost suficient pentru Isner, care şi-a păstrat avantajul până la sfârşit şi s-a impus cu 6-3.

Americanul, imbatabil la serviciu, şi-a trecut în cont 13 aşi, faţă de numai unul al japonezului. Dacă Nishikori a ratat şansa de a-şi egala cea mai bună performanţă obţinută la Miami - semifinala de anul trecut, Isner s-a calificat astfel pentru a şasea oară în penultimul act al unui Masters 1000.