Peru, locul 3 la Copa America

Peru şi-a păstrat locul 3 câştigat la ediţia precedentă a Copei America, în 2011, după ce a reuşit să se impună cu 2-0 în faţa Paraguayului, la Concepcion.

Superioritatea peruvienilor a fost concretizată pe tabelă în debutul părţii secunde. În minutul 48, apărarea paraguayană a respins greşit după un corner, iar Carrillo a deschis scorul cu un şut din prima de la marginea careului. Orice efort elevilor lui Ramon Diaz de a egala a devenit inutil în minutul 89, când veteranul Paolo Guerrero a marcat pentru a patra oară la actuala ediţie a Copei America, în urma unui contraatac superb, şi a stabilit rezultatul final. Astfel, peruvienii au egalat Brazilia, Paraguay şi Uruguay în clasamentul naţionalelor care au ocupat de cele mai multe ori poziţia a treia la cel mai vechi turneu continental al lumii.