Djokovic, sigur la Wimbledon

Novak Djokovic rămâne fără set pierdut la Wimbledon şi după cel de-al treilea meci. Calificare cu mari emoţii pentru liderul WTA, Serena Williams.  Bernard Tomic nu i-a pus mari probleme lui Novak Djokovic. Liderul mondial s-a impus cu scorul de 6-3, 6-3, 6-3 și va juca pentru un loc în sferturi cu sud-africanul Kevin Anderson. Victorii la masculin au mai obţinut Stanislas Wawrinka, Nick Kyrgios şi Richard Gasquet. În concursul feminin, de 5 ori câștigătoare la Londra, Serena Williams a avut nevoie de set decisiv pentru a o învinge pe Heather Watson, după ce l-a câștigat pe primul cu 6-2 și l-a cedat pe al doilea cu 4-6. Britanica, de pe locul 59 WTA, a servit pentru meci, însă Williams a revenit și s-a impus cu 7-5. În optimi, liderul mondial va juca împotriva surorii sale, Venus. Într-o altă partidă rusoaica Maria Şarapogva a dispus de românca Irina Begu cu scorul de 6-4, 6-3.