Elena Gabriela Ruse a ratat calificarea în finala turneului de junioare de la Wimbledon

**Elena Gabriela Ruse** a ratat calificarea în finala turneului de junioare de la Wimbledon

Jucătoarea română de tenis Elena Gabriela Ruse a ratat calificarea în finala turneului junioarelor de la Wimbledon, în urma înfrângerii suferite sâmbătă, în semifinale, 6-4, 3-6, 4-6, în fața slovacei Kristina Schmiedlova, cap de serie numărul 8.

Ruse a câștigat primul set cu 6-4, dar l-a cedat pe al doilea, 3-6, ajungând în setul decisiv. Aici, românca de 16 ani a salvat patru mingi de meci ale slovacei, iar apoi, la scorul de 4-5, a avut și ea posibilitatea să câștige break-ul și să egaleze la cinci, dar Schmiedlova i-a salvat trei mingi de break, pentru ca mai apoi să se impună cu 6-4 în decisiv.

Elena Gabriela Ruse a început tenisul la vârsta de patru ani şi jumătate la CS Dinamo. Din 2012 este antrenată de o echipă formată din Dan Manciu, Adrian Crucian, Apostu Artemon şi Adrian Gavrilă.