România - Muntenegru, scor 1 - 1, în preliminariile Campionatului Mondial din 2018

05 сентября 2016
Selecţionata de fotbal a României a început cu un egal preliminariile Campionatului Mondial din 2018. Tricolorii au remizat 1-1 cu Muntenegru în partida disputată la Cluj. Gazdele au deschis scorul în minutul 85 prin Adrian Popa, însă muntenegrenii au egalat peste 2 minute prin Stevan Jovetic.
România a avut o șansă mare de a cuceri cele trei puncte, după ce Keșeru a fost lovit în careu de Vukcevic în prelungirile partidei, dar Stanciu a ratat penalty-ul acordat.

Tot în grupa E Polonia a obţint doar o remiză în partida din deplasare cu Kazahstan. Polonezii au condus cu 2-0 după golurile lui Kapustka și Lewandowski, dar s-au văzut egalați după"dubla" lui Khizhnichenko.
În cel de-al treilea meci din grupa E Danemarca s-a impus cu 1-0 în faţa Armeniei datorită golului înscris de jucătorul lui Tottenham Londra, Christian Eriksen.
Tot cu 1-0 Anglia a învins reprezentativa Slovaciei. Singurul gol a fost marcat de Adam Lallana în minutul 95.
Naţionala Germaniei a început cu dreptul campania preliminară.
Nemţii au spulberat în deplasare cu 3-0 Norvegia. Thomas Muller a realizat o dublă, iar Joshua Kimmich a punctat o dată.