Foști fotbaliști ai cluburilor Real Madrid şi Ajax Amsterdam s-au întâlnit într-un meci amical

foto simbol: Fotbal/publika.md
Meci de vis pe stadionul Santiago Bernabeu! Foste glorii ale cluburilor Real Madrid şi Ajax Amsterdam s-au întâlnit într-un meci amical.
Partida s-a încheiat cu scorul de 3-1 pentru madrileni. Ajax a deschis scorul în minutul 14 printr-un autogol al lui Clarence Seedorf.
Real a întors rezultatul până la pauză prin golurile marcate de portughezul Luis Figo şi englezul Steve McManaman.
Emilio Butragueno a stabilit scorul final în minutul 47.
Clarence Seedorf a fost singurul jucător care a evoluat pentru ambele echipe câte o repriză. Olandezul a fost în timpul carierei de jucător legitimat la cele două mari cluburi europene.
Real Madrid si Ajax sunt doua dintre cele mai titrate echipe europene. Împreuna, cluburile au în palmares 15 trofee ale Ligii Campionilor.