Mexicul a obţinut o victorie dramatică în partida cu Uruguay de la Cupa Americii

Selecţionata de fotbal a Mexicului a obţinut o victorie dramatică în partida cu Uruguay de la Cupa Americii. Mexicanii au înscris două goluri în ultimele 7 minute de joc şi s-au impus cu 3-1.
Organizatorii competiţiei din Statele Unite au comis o gafă uriaşă. În locul imnului naţional al Uruguayului a fost intonat cel al statului Chile.
Partida a început cu un autogol înscrist de Alvaro Pereira, care a reluat balonul în propria poartă după centrarea mexicanului Andres Guardado.
Pe finalul primei reprize Uruguay a rămas în zece oameni, când Matias Vecino a primit al doilea cartonaş galben.
Arbitrul paraguayan Enrique Caceres a restabilit egalitatea numerică în minutul 72, după ce l-a eliminat pe Guardado tot pentru cumul de cartonaşe.
Uruguayul a înscris la următoarea fază prin căpitanul Diego Godin și a egalat, 1-1.
Reprezentativa Mexicului a dat lovitura pe final. Iniţial veteranul de 37 de ani, Rafa Marquez, și-a readus echipa în avantaj în minutul 85, iar în prelungiri Hector Herrera a stabilit rezultatul final, 3-1 pentru Mexic.
În cealaltă partidă a grupei C, Venezuela a învins Jamaica cu 1-0. Singurul gol al partidei a fost marcat în minutul 15 de către Josef Martinez.
În scurt timp jamaicanii au rămas în inferioritate numerică și nu au mai reușit să egaleze.