Tricolorii, UMILIŢI de Ţara Galilor! Echipa noastră de fotbal s-a făcut de râs la Cardiff

06 сентября 2016
Echipa noastră naţională de fotbal a început dezastruos campania preliminară pentru Mondialul din 2018. "Tricolorii" au fost umiliţi de Ţara Galilor, la Cardiff, scor 4-0.
Britanicii conduceau cu 2-0 după prima repriză. Sam Vokes şi Joe Allen au punctat pentru gazde.
În repriza secundă, căpitanul lui Zimbru Chişinău, Ion Jardan i-a oferit o pasă perfectă galezului Gareth Bale la doar cinci minute de la reluarea partidei.
Jucătorul de o sută de milioane al lui Real Madrid a profitat din plin de greşeala fundaşului nostru şi a marcat pentru 3-0.
Scorul final de 4-0 a fost stabilit de Gareth Bale, care a transformat un penalty la ultima fază a meciului.
Astfel, echipa Republicii Moldova, după această înfrângere se află pe ultimul loc în grupa D preliminară.
Ţara Galilor împarte primele două locuri cu Austria, care s-a impus aseară cu 2-1 în faţa Gerogiei. Pe locurile 3-4 se află Irlanda şi Serbia, care au remizat, scor 2-2.
Tricolorii vor susţine următorul meci din preliminarii pe teren propriu, în compania Serbiei.