Dongou a debutat cu gol pentru Barca. Moment istoric pentru catalani

07 декабря 2013

Jean Marie Dongou este unul dintre tinerii de la care Barcelona așteaptă multe goluri în sezoanele viitoare.

Adus la școala de fotbal a catalanilor la vârsta de 13 ani, camerunezul a jucat pentru toate reprezentativele de tineret din cadrul clubului, iar vineri seara a venit și momentul debutului la echipa mare.

Fotbalistul de 18 ani a intrat în minutul 78, în locul lui Alexis Sanchez, iar apoi a înscris ultimul gol al meciului, cu un minut înainte de intrarea în prelungiri.

Prin reușita din partida cu Cartagena (1-4 VIDEO AICI), Dongou a devenit cel mai rapid marcator al Barcelonei la meciul de debut. Camerunezul a avut nevoie de doar 11 minute, în timp ce vechiul record era deținut de Jofre, care în 1998 puncta după 44 de minute.

Dongou este cel de-al treilea jucător promovat la prima echipă de Gerardo Martino, după Adama Traore și Patric. Atacantul de 18 de ani este primul african care debutează în echipa mare a Barcelonei și este format la școala La Masia.