Performanţă senzaţională în NBA. "Războinicii" au obţinut a 22-a victorie consecutivă

07 декабря 2015

Golden State defilează în liga profesionistă nord-americană de baschet. În ultima etapă, Warriors au învins cu 114-98 Brooklyn Nets. Golden State a obţinut astfel a 22-a victorie consecutivă în NBA.

Golden State a început foarte bine partida din deplasare cu Brooklyn Nets și a condus după primul sfert cu 30-16, în special datorită jocului foarte bun al lui Klay Thompson şi Stephen Curry.

Gazdele au echilibrat jocul în al doilea sfert, iar la pauza mare s-au apropiat până la trei puncte.

”Războinicii” nu le-au mai dat nicio șansă baschetbaliștilor din Brooklyn în ultimele două sferturi și s-au impus la final cu 114-98.

Jucătorul meciului a fost și de această dată Stephen Curry. Vedeta celor de la Warriors a marcat 28 de puncte.

Golden State a înregistrat al 22-lea succes consecutiv în NBA şi se apropie de recordul echipei Los Angeles. Aceasta a obţinut în sezonul 1971–72 33 de victorii în liga profesionistă nord-americană de baschet.

În acest sezon însă, Lakers nu se regăsește. Echipa din Los Angeles a suferit a 17-a înfrângere în 20 de etape și se află pe ultimul loc în Conferința de Vest. În ultima partidă, Lakers a pierdut cu 91-111 cu Detroit Pistons.

Vedeta echipei din California, Kobe Bryant a marcat doar 5 puncte.