Care sportivi şi-au lăsat în urmă adversarii după a doua etapă a cursei din Maroc

Maratoniştii Rachid El Morabity şi Laurence Klein merg ceas către victorie în cea mai periculoasă cursă din lume "Marathon des Sables". Cei doi sportivi au câştigat şi cea de-a doua etapă a competiţiei, care se desfăşoară în Maroc.

În acest an cursa a adunat peste o mie de participanţi, care vor lupta pentru trofeu timp de şase zile. Câştigătorul din 2012, marocanul Rachid El Morabity practic nu a avut rivali în cea de-a doua etapă, care s-a desfăşurat pe o distanţă de 41 de kilometri, între localităţile Erg Znaigui şi Oued Moungarf.

El Morabity a fost urmat de compatriotul său Abdelkader El Mouaziz, în timp ce al treilea a ajuns la finiş Salameh Al Aqra din Iordania. Tripla Campioană la "maratonul nisipurilor", franceza Laurence Klein a câştigat cea de-a doua etapă consecutivă din ediţia din acest an în competiţia feminină.