Energia Tg. Jiu - Dinamo 72-78. Vlad Corpodean a fost MVP-ul meciului

**Energia Tg. Jiu - Dinamo 72-78.** Vlad Corpodean a fost MVP-ul meciului

Dinamo i-a administrat singurei reprezentante a României în competiţiile europene, Energia Târgu Jiu, a treia înfrângere din tot atâtea posibile în actualul sezon.

Ultima a fost în prima manşă din sferturile Cupei României. De la bucureşteni, cel mai bun marcator a fost Nenad Suloviccu (13 puncte), dar MVP-ul partidei a fost Vlad Corpodean, tot de la oaspeţi. La pauza mare, oaspeţii aveau deja 13 puncte avans.

Gorjenii au echilibrat treptat partida iar în final s-au apropiat la un singur punct, 70-71, înaintea ultimului minut, graţie şi lui Porter Troupe, care a reuşit 18 puncte şi 7 pase decisive. Vlad Corpodean a strălucit în final iar Dinamo s-a impus cu 78-72 şi are prima opţiune de calificare în final four-ul Cupei.