**VIDEO** Penalty scandalos în La Liga! Krychowiak s-a împiedicat de gazon și a obținut 11 metri!

Se întâmplă și la case mai mari. Meciul Sevilla-Athletic Bilbao de astăzi, sâmbătă, 9 ianuarie, a fost umbrit de o decizie incredibilă a arbitrului întâlnirii, Prieto Iglesias. ”Centralul” partidei a inventat un penalty pentru andaluzi, în minutul 58, la o fază la care polonezul Krychowiak a călcat strâmb, împiedicându-se de gazon și căzând în careu, de lângă un fundaș al bascilor.

Imediat, Prieto Iglesias a arătat punctul de la 11 metri, după ce s-a consultat cu arbitrul adițional de la poarta lui Athletic Bilbao, spre furia jucătorilor basci, care l-au încercuit imediat pe arbitru.

Cu toate acestea, Prieto Iglesias nu s-a lăsat impresionat și și-a menținut decizia. Lovitura de la 11 metri a fost transformată în gol de francezul Kevin Gameiro, care a marcat și golul de 1-0, în minutul 24.

Ca un amănunt de culoare, Sevilla nu a pierdut niciodată cu Prieto Iglesias la mijloc, în șase partide precedente. Andaluzii au obținut patru victorii și două remize.