Sevilla - Athletic Bilbao 2-0. Dubla lui Gameiro a adus victoria andaluzilor

**Sevilla - Athletic Bilbao 2-0.** Dubla lui Gameiro a adus victoria andaluzilor

Sevilla a încheiat turul cu o nouă victorie pe teren propriu, singurul stadion pe care a câştigat în acest sezon de La Liga. Andaluzii s-au impus cu 2-0 în faţa lui Athletic Bilbao.

Oaspeţii au început excelent pe Ramon Sanchez Pizjuan şi puteau deschide scorul în minutul 4, când Raul Garcia a şutat puţin pe lângă poarta lui Sergio Rico.

Trei minute mai târziu, bascii au ratat din nou deschiderea scorului, la şutul în bară al lui Lekue.

De cealaltă parte, Sevilla a marcat la prima sa ocazie clară. În minutul 24, Vitolo şi Gameiro au combinat în viteză, iar francezul l-a învins pe Gorka Iraizoz.

Bilbao putea egala la şutul lui Inaki Williams, dar atacantul vizitatorilor a tras în plasa laterală în minutul 38.

Andaluzii şi-au dublat avantajul în minutul 59, după un penalty controversat acordat de Prieto Iglesias la un duel între Laporte şi Krichowiak.

Gameiro a înscris fără emoţii de la 11 metri şi s-a terminat 2-0 pentru Sevilla, care, graţie punctelor câştigate, trece peste Athletic în clasamentul din La Liga.

Sevilla: Sergio Rico - Coke, Daniel Carrico, Kolodziejczak, Tremoulinas - Cristoforo (Iborra 88), Krychowiak - Vitolo, Banega (Konoplyanka 70), Krohn-Dehli - Gameiro (Llorente 83)

Antrenor: Unai Emery

Bilbao: Iraizoz - De Marcos, Gurpegi, Laporte, Balenziaga - San Jose, Benat - Inaki Williams (Sabin 85), Raul Garcia (Eraso 31), Lekue (Muniain 59) - Aduriz

Antrenor: Ernesto Valverde