Ibrahimovic a scăpat cu noroc de cartonaşul roşu, la meciul 100 în naţională

09 сентября 2014

**VIDEO** Ibrahimovic a scăpat cu noroc de cartonaşul roşu, la meciul 100 în naţională

Suedia a remizat în Austria în primul meci din preliminariile Euro 2016 (1-1 VIDEO), rezultatul fiind stabilit încă din prima repriză.

Totuşi, misiunea nordicilor putea fi mult mai complicată, dacă Zlatan Ibrahimovic, aflat la meciul 100 în naţională, ar fi fost eliminat în minutul 20, când a comis un gest nesportiv, la scorul de 1-1.

La un duel la mijlocul terenului, Ibrahimovic a protejat balonul în faţa lui David Alaba (Bayern Munchen), iar masivul atacant suedez l-a lovit cu cotul în figură pe fundaşul advers. Degeaba a căzut ca secerat Alaba. Arbitrul ceh Kralovec l-a iertat pe Ibrahimovic de avertisment, deşi austriecii au cerut chiar eliminarea golgheterului de la PSG.

În cele din urmă, conflictul a fost aplanat, dar Ibrahimovic a primit un cartonaş galben două minute mai târziu, pentru un fault la mijlocul terenului. Discret în joc, Ibrahimovic, care a oferit pasa de gol pentru 1-1, nu s-a mai remarcat până la final, în meciul său jubiliar în tricoul Suediei.