**VIDEO** Eibar - Getafe 2-1. Cea mai bună echipă bască la finalul turului e o nou promovată

La primul meci fără Cosmin Contra, Getafe a pierdut pe terenul lui Eibar, 1-2. Bascii au preluat conducerea în minutul 33 cu golul fostului jucător al oaspeţilor, Manu del Moral.

Eibar şi-a dublat avantajul în debutul reprizei secunde prin Capa, fază la care a participat şi fostul stelist Piovaccari. Formatia lui Quiche Sanchez Flores a redus din diferenţă cu zece minute înaintea finalului, dar reuşita lui Diego Castro nu a fost suficientă pentru ca Getafe să evite înfrângerea.

Eibar este pe locul opt în campionat, cu 26 de puncte strânse după primele 18 etape şi are cel mai bun parcurs al unei nou-promovate din ultimii 23 de ani.

În același timp, formația de pe Ipurua e cea mai bună formație bască la finalul turului de campionat, o premieră în Spania după 85 de ani. Ultima oară când acest loc era ocupat de altă formație decât Athletic Bilbao sau Real Sociedad s-a întâmplat în 1929.