Barcelona s-a calificat în finala Cupei Spaniei pentru al treilea an consecutiv

011 февраля 2016

Barcelona a remizat cu Valencia în returul din semifinale, scor 1-1 și a ajuns în finala Cupei Spaniei datorită victoriei din prima manșă cu 7-0.

În meciul de aseară care s-a jucat pe stadionul Mestalla, Valencia a deschis scorul la finalul primei reprize după golul lui Negredo. "Liliecii" au condus până în minutul 84, atunci când tânărul jucător al Barcelonei, Kaptoum a reușit să egaleze după o pasă a lui Juan Camara.

Barcelona a jucat cu o echipă experimentală fără vedetele Messi, Neymar sau Luis Suarez. Chiar și așa, echipa catalană a stabilit un nou record de invincibilitate. Echipa pregătită de Luis Enrique nu a mai pierdut în ultimele 29 de meciuri.

Barcelona a fost învinsă ultima dată în luna octombrie de Sevilla. Echipa andaluză este favorită să joace în finala Cupei Spaniei cu Barcelona. Sevilla a învins Celta Vigo cu 4-0 în prima manșă, iar meciul retur va avea loc în această seară.