Antonio Cairoli s-a impus cu ușurință în a șaptea etapă a Campionatului Mondial de Motocross

foto simbol: mxlarge.com
Antonio Cairoli nu a avut rivali în etapa a şaptea a Campionatului Mondial de Motocross, disputată în Germania.
În vârstă de 30 de ani, italianul a fost de neoprit în prima manșă, reuşind să o câştige cu un avantaj de aproximativ cinci secunde faţă de al doilea clasat, slovenul Tim Gajser. Pe a treia treaptă a podiumului a urcat germanul Maximilian Nagl.
Manșa secundă a fost marcată de un accident în lanţ. În prima curbă, şase piloţi au căzut după ce Christophe Charlie a pierdut controlul asupra ghidonului.
La fel ca şi în prima cursă, tot Antonio Cairoli a dominat ostilităţile. Evgheni Bobrîşev şi Romain Febvre au fost singurii care au încercat să-l pună în dificultate pe italian, însă acesta nu a dat semne de slăbiciune. Cairoli a încheiat cursa cu un avantaj de peste două secunde în faţa celor doi.
După succesul din Germania, Antonio Cairoli a acumulat 263 de puncte şi se află pe locul trei în clasamentul general. Lider este Tim Gajser cu 299 de puncte, iar Romain Febvre ocupă treapta a doua, fiind la opt puncte distanță.
Etapa a opta din cele 18 programate în acest sezon va avea loc în Italia, pe 15 mai.