Atleţii africani au făcut legea la Maratonul de la Paris. Cine sunt câştigătorii

Atleţii africani au făcut legea la cea de-a 39-a ediţie a Maratonului de la Paris. Kenyanul Mark Korir a câştigat proba masculină iar la feminin s-a impus o sportivă din Etiopia, Meseret Mengistu.

După ce a trecut primul linia de sosire, Korir a fost cronometrat cu timpul de două ore 5 minute şi 49 de secunde. Kenyanul a fost urmat de compatriotul său Luka Kanda, care a ajuns la finiş în două ore 7 minute 20 de secunde iar pe trei s-a clasat Seboka Tola din Etiopia.

La feminin, după 42 kilometri Meseret Mengistu a oprit cronometrul la 2 ore 23 minute şi 26 de secunde. Pe podium au mai urcat Amane Goben, la fel din Etiopia şi Visiline Jepkesho din Kenya.