Oklahoma City Thunder a învins San Antonio Spurs şi s-a calificat în semifinale

Oklahoma City Thunder a ajuns în semifinalele play-off-ului ligii profesioniste nord-americane de baschet.
Gruparea din statul Oklahoma a câştigat cu 4-2 seria cu San Antonio Spurs. Thunder s-a impus acasă cu 113-99 în cel de-al şaselea meci al seriei. Gazdele au dominat din primele minute.
Oklahoma City Thunder a făcut un mare pas spre succes în primele două sferturi, reuşind să-și creeze un avantaj de 24 de puncte.
Victoria se datorează în mare parte jocului excelent prestat de Kevin Durant şi Russell Westbrook. Cei doi au marcat în total 65 de puncte. După sfârşitul acestui sezon vedetele formaţiei San Antonio Spurs, veteranii Tim Dunkan şi Emanuel Ginobili, și-ar putea încheia carierele sportive.
Oklahoma City Thunder va juca în semifinalele NBA cu deţinătoarea titlului, Golden State Warriors.