Novak Djokovici s-a calificat în optimile Indian Wells. Cine îi va fi adversar în turul trei

Sârbul Novak Djokovic s-a calificat cu emoţii în turul trei la turneului ATP Indian Wells.

Principalul favorit al competiţiei l-a învins greu pe americanul Bjorn Fratangelo, numărul 149 în ierahia mondială, după o oră şi 46 de minute de joc.

Djokovic a pierdut primul set cu 2-6, însă s-a impus în următoarele două cu 6-1, 6-2.

În turul trei, Djokovic îl va avea ca adversar pe germanul Philipp Kohlschreiber.

În cadrul aceleași etape, spaniolul Rafael Nadal, al patrulea favorit la Indian Wells, a avut un meci destul de greu împotriva luxemburghezului Gilles Muller. Ibericul s-a impus la final cu 6-2, 2-6, 6-4.

Nadal se va lupta pentru un loc în optimile de finală cu compatriotul său Fernando Verdasco, care a profitat de abandonul adversarului său din turul secund, slovacul Martin Klizan.

Italianul Andreas Seppi a părăsit competiţia din California după ce a fost eliminat de americanul John Isner. Tenismanul din peninsulă a pierdut meciul cu scorul de 6-7, 4-6.