Moment inedit în cursa de Nascar de la New Hampshire! Favoritul Jeff Gordon a obţinut cel mai slab rezultat

Finalul cursei de Nascar din New Hampshire a fost unul de-a dreptul dramatic pentru un pilot. Unul dintre favoriți, Jeff Gordon s-a clasat la final abia pe poziția a 26-a, din cauza unei greșeli de calcul al necesarului de combustibil. Pilotul s-a văzut nevoit să treacă pe la boxe atunci când mai erau 3 tururi de parcurs până la final.

Brad Keselowski a fost cel care a câştigat până la urmă cea de-a 19-a cursă a sezonului din Nascar. Pilotul american a obţinut cea de-a treia victorie din acest an. Podiumul a fost completat de Kyle Busch și Kyle Larson.

Chiar dacă a avut parte de ghinion în această cursă, Gordon şi-a păstrat poziţia de lider în clasamentul general, acolo unde este urmat de Dale Earnhardt şi Brad Keselowski.

Următoarea etapă a Campionatului Mondial de Nascar se va desfăşura pe circuitul din Indianapolis, pe 27 iulie. Sezonul se va încheia pe 16 noiembrie.