Coulthard a câștigat Cursa Campionilor 2014

014 декабря 2014

**VIDEO** Coulthard a câștigat Cursa Campionilor 2014

David Coulthard a obținut în Barbados prima victorie din carieră în Cursa Campionilor. Scoțianul l-a învins în finală pe germanul Pascal Werhlein, cel mai tânăr învingător de etapă din istoria DTM-ului.

Coulthard a câștigat două din cele trei curse ale marii finale și a primit trofeul memorial Henri Toivonen.

Fostul pilot de Formula 1 a trecut în sferturi de norvegianul Petter Solberg și în semifinale de Jamie Whincup, campionul australian de turisme.

Sâmbătă, acesta ajunsese până în finala Cursei Națiunilor, pe care însă a pierdut-o în detrimentul cuplului Tom Kristensen - Petter Solberg. David Coulthard s-a retras din motorsport în 2012 și a concurat ultima dată în Campionatul German de Turisme pentru Mercedes.

Sezonul 2015 din DTM va debuta la Hockenheim pe 2 mai și va putea fi urmărit în direct și în exclusivitate la Digi Sport.