Atletico Madrid - Athletic Bilbao 2-1. Trupa lui Simeone este egala Barcelonei din fruntea ierarhiei în La Liga

014 декабря 2015

**Atletico Madrid - Athletic Bilbao 2-1.** Trupa lui Simeone este egala Barcelonei din fruntea ierarhiei în La Liga

Atletico Madrid a ajuns egala catalanilor de la FC Barcelona în topul ierarhiei din La Liga. Cu cea mai bună apărare din campionatele puternice ale Europei , echipa lui Diego Simeone a început slab meciul cu cei de la Athletic Bilbao.

În minutul 26, Oblak a fost atent la lobul lui Aduriz, dar nu a mai avut ce face  la cornerul următor, când fundașul Laporte a reușit al doilea gol al sezonului.

În prelungirile primei reprize, Ferreria-Carrasco a fost blocat, dar la cornerul următor Saul a egalat.

Golgheter al echipei, cu 10 reușite, Aduriz putea face 2-1 în minutul 52, însă a trimis direct în Oblak. Viitorul adversar al României la Euro francezul Antoine Griezmann a marcat golul victoriei pentru Atletico în minutul 66.

După 15 etape, echipa lui Diego Simeone are 35 de puncte, la fel ca Barcelona.

Atletico Madrid - Athletic Bilbao 2-1
Au marcat: Saul 45+2, Griezmann 67 / A. Laporte 27

Atletico Madrid: Oblak - Juanfran, Gimenez, Godin, Filipe Luis - Saul, Gabi, Koke, Ferreira Carrasco - Vietto (Fernando Torres 61), Griezmann (Savic 88)
Antrenor: Diego Simeone

Athletic Bilbao: Iraizoz - Boveda (Susaeta 71), Etxeita, Laporte, Balenziaga - Iturraspe (M. Rico 59), Benat - De Marcos, Raul Garcia, Williams (Kike Sola 86) - Aduriz
Antrenor: Ernesto Valverde