Napoli - Roma 0-0. Ambele echipe pierd puncte importante în lupta cu Inter!

014 декабря 2015

**VIDEO** Napoli - Roma 0-0. Ambele echipe pierd puncte importante în lupta cu Inter!

În primul derby al zilei din Italia, Napoli, cu Chiricheș doar pe bancă, şi AS Roma au terminat 0-0. Cele două au ajuns la patru, respectiv la şapte puncte în spatele Interului.

Napoli și Roma s-au anulat cu primul 0-0 din ultimele 29 dueluri directe. Ocaziile au apărut abia în repriza a doua, când Hamsik, lansat de Higuain, a trimis pe lângă (60). De Rossi a reușit să înscrie din centrarea lui Rudiger (81), dar golul a fost anulat pe motiv că mingea ar fi depășit linia de fund.

Tot Hamsik, după o pauză a lui Allan, a fost aproape de gol, însă Szczesny a respins (85). În minutele de prelungire, El Kaddouri a trimis pe lângă poartă, din apropiere, mingea respinsă de portarul Romei la șutul lui Mertens.

S-a terminat 0-0, iar Napoli este la 4 puncte în spatele Interului. Roma are de recuperat șapte puncte față de lider.

ECHIPELE

Napoli: Reina - Hysaj, Albiol, Koulibaly, Ghoulam - Allan, Jorginho, Hamsik - Callejon (Mertens, 67), Higuain, Insigne (El Kaddouri, 88)
Antrenor: Maurizio Sarri

Roma: Szczesny - Florenzi (Vainqueur, 88), Manolas, Rudiger, Digne - De Rossi, Nainggolan - Iago Falque (Gyomber, 82), Pjanic, Salah (Iturbe, 76) - Dzeko
Antrenor: Rudi Garcia